חיפוש מתקדם  
    ספרי לימוד ומדריכים למורה   חוברות לימוד.  
 
 
 
שונים ומשנים את העולם
"שונים ומשנים את העולם" הוא ספר חדש מבית `בארי` המיועד לתלמידי כיתה ח`. הספר מבקש לאפשר להתבונן על החברה כעל מבנה בעל משמעות וחוקים משלו ועל הייעוד המוסרי והרוחני של תיקון העולם. הספר מזמן ללומדים בו ידע וכלים המעודדים גילוי הבנה ומעורבות בחברה, מתוך כוונה ליטול חלק פעיל בעיצובה ובתיקונה.

למידע נוסף
2018 עברית 55 ש''ח  
 
 
 
חיים בתוך סיפור
חיים בתוך סיפור הוא שמו של ספר לימוד חדש מבית בארי המיועד לכיתות ז` שעומד לצאת בקרוב. הספר מביא את סיפור חייהן של דמויות מרכזיות בהיסטוריה היהודית "במטרה להקנות לתלמידים את הכלים לקרא במקורות אלה, להפיק מהם מידע רב-ערך, להתחבר לדמות בצורה בלתי-אמצעית ככל הניתן ולהעריך את פועלה. בתוך כך התלמידים ירכשו כלים שיאפשרו גם להם לבטא את עצמם, ולספר גם את סיפורם האישי."

למידע נוסף

2017 עברית 51.5 ש''ח  
 
 
 
שמונה פרקים לרמב"ם: יחידת לימוד במחשבת ישראל
מיהו אדם טוב? מהו מעשה טוב? מהי מידה טובה? כיצד יכול אדם לחיות חיים טובים, בעלי ערך ומשמעות? מהי תכלית החיים? שאלות אלה זוכות לעיון נרחב בחיבור שמונה פרקים לרמב"ם. הרמב"ם, ר` משה בן מימון (1204-1138), הוא גדול ההוגים ובעלי ההלכה שקמו לעם היהודי בימי הביניים ובכל הדורות. מסכת אבות שבמִשְׁנָה היא יצירה קלאסית בספרות היהודית, המוקדשת למוסר ולמידות הטובות. החיבור שמונה פרקים – שהרמב"ם כתב כהקדמה לפירושו למסכת אבות – הוא מבוא לתורת המידות (אֶתיקָה), הפורש בפני הקורא שיטה מגובשת וסדורה, מעמיקה ותובענית, לעיצוב אישיות מוסרית ולחיים בעלי משמעות. לימוד החיבור שמונה פרקים הוא הזדמנות למפגש משמעותי עם הגותו של הרמב"ם, ולדיון פילוסופי בשאלות הנוגעות לחייו של כל אדם. ספר לימוד זה מיוחד בכך שהוא מעמיד במרכזו את שמונה פרקים כחיבור שלם, הנלמד מתחילתו ועד סופו. הספר כולל שלושה רכיבים עיקריים: • שיעורי מבוא לתרבות ימי הביניים, לתולדות חייו והגותו של הרמב"ם ולמסכת אבות, המספקים את הרקע הדרוש ללימוד שמונה פרקים. • החיבור שמונה פרקים בשלמותו, בתרגומו החדש של פרופ` מיכאל שוורץ, לראשונה בתוספת ביאור מקיף, כותרות ומושגי יסוד היסטוריים, פילוסופיים וספרותיים. • כלים ללימוד שמונה פרקים: שאלות הבנה ועיון, משימות מגוונות, דיונים אקטואליים הנובעים מדברי הרמב"ם, מן התרבות היהודית ומן התרבות הכללית – להעמקה בעמדות הרמב"ם ולהצגת עמדות מנוגדות ודיון ביקורתי. הספר מיועד לתלמידי החטיבה העליונה במערכת החינוך הממלכתית, הבוחרים להרחיב את לימודיהם בתחום מחשבת ישראל.
2014 עברית 41 ש''ח  
 
 
 
ישוב הדעת- פרקים נבחרים בהלכות דעות לרמבם
אחת לכמה מאות שנים מתרחשת מהפכה בעולם היהודי, שגוררת עמה גם שינוי מרחיק לכת באורח החיים היהודי, באמונות ובהשקפות העולם היהודיות, ובאופן שבו העם היהודי מתייחס למקרא ולסמכות ההלכה. לעיתים, מהפכות מהסוג הזה הן כה מוצלחות, והשינוי בתרבות היהודית הוא כה מוחלט, עד כדי כך שאנו כלל לא מודעים לקיומן. כתוצאה מכך, אנו עשויים לטעות ולחשוב שתמיד היו מדענים וחוקרים יהודים פורצי דרך, שיעקרי האמונה היהודית היו מאז ומעולם כפי שהם היום, או שהיהודים דתיים חיו על פי ההלכה הנוהגת בימינו כבר לפני אלפי שנים. כל מהפכה מונהגת על ידי דמות ( או דמויות ), שמזהה צורך עז בשינוי, ומגלה תכונות של כשרון, כריזמה, ויכולת מנהיגות. רבי משה בן מימון, או כפי שנהוג לכנותו- הרמבם, יהודי שחי באגן הים התיכון במאה ה-12, הוא דוגמה מופלאה לאדם שהנהיג מהפכה בעולם היהודי. הרעיונות החדשניים והנועזים שהגה, היקף היצירה חסר התקדים שיצר, והכריזמה וכושר המנהיגות יוצאי הדופן שגילה במהלך חייו, חוללו מהפיכה בתחומים מסוימים של התרבות היהודית. גם כיום, למעלה משמונה מאות שנה לאחר מותו, דמותו של הרמבם והגותו ממשיכים לעורר הדים, וכתביו נלמדים ונחקרים במוסדות אקדמיים ותורניים בכל רחבי העולם היהודי. בפרקים שבספר , תיחשפו לחלק מהרעיונות הבולטים של הרמבם, תוך עיון בכתביו. כפי שבוודאי נראה, השאלות שהטרידו את הרמבם ממשיכות להעסיק אותנו גם כיום, והתשובות המקוריות שהוא הציע עשויות להיות רלוונטיות גם במדינת ישראל של המאה ה21.
2013 עברית  
 
 
 
מעגלי שייכות - זהות יהודית בעולם משתנה, מהדורה חדשה
ספר הלימוד מעגלי שייכות מציג שש דרכים שונות להגדרת זהות יהודית.כל דרך מכונה כאן "מעגל": מעגל המשפחה, מעגל הערכים ואורחות החיים, מעגל הזיכרון, מעגל האחריות ההדדית, מעגל המקום ומעגל השפה והסמלים. כל מעגל מגדיר עבורנו את היהדות מהיבט אחר. מבט כולל על כל המעגלים יחד יאפשר לנו להעמיק יותר בהבנת זהותנו היהודית. הלימוד בספר נעשה על פי רוב תוך כדי שיחה עם מקורות יהודיים, ישנים וחדשים. אולם אנו מבקשים להדגיש גם את חשיבותו של הדיון בכיתה, ואת הדיון של כל אחד עם עצמו, כחלק מהותי מהלימוד בנושא מעגלי השייכות.
2013 עברית 40 ש''ח  
 
 
 
ציוני דרך – מסע זהות יהודי - מהדורה חדשה עם קס"ם הסידור
זהות יהודי-ישראלי בשבילי תרבות ישראל` הוא ספר לימוד לתלמידי חט"ב המזמין את הלומדים בו למסע התבגרות ובירור הזהות היהודית-ישראלית על מרכיביה השונים. במסע זה יוצאים התלמידים מנתיב החיים האישי שלהם כמתבגרים, לעבר הבחירה בדרך והאחריות שבצדה. בהמשך, נמשכות הדרכים במעגלים מתרחבים והולכים: הם כוללים את המשפחה הגרעינית ושורשיה, וממשיכים אל החברה היהודית בכללותה, שהיא כמעין משפחה מורחבת. נלמד על משמעותה של השבת כערך מרכזי וייחודי של החברה היהודית. בהמשך הדרך, נעבור בדרך שהתוותה הציונות בואכה מדינת ישראל. נפגוש את העולים לארץ במשך הדורות, נתוודע אליהם משהגיעו לארץ, נדון במשמעויות של מדינת ישראל המתחדשת ובערכיה המרכזיים, ניחשף אל מורכבותו של הפסיפס התרבותי המרהיב שיצרו בני הגלויות השונים ונבחן שאלות ודילמות הנוגעות לחיים המשותפים במדינת ישראל של בני גלויות ולאומים שונים. בסיום מסע זהות זה אנו מציעים מסע ממשי (טיול) מן הבית אל ירושלים, המסמלת את מעגל השייכות הרחב ביותר, היהודי והישראלי כאחד. כלל נושאי הספר נלמדים דרך מקורות מן התרבות היהודית העתיקה ועד מקורות יהודיים וישראלים בני זמננו, בהם שירים, סיפורים, קטעי יומן, תמונות ועוד. בכך מזמין הספר את התלמידים לדיאלוג ישיר, מגוון, משמעותי ועכשווי, עם מרכיבי יסוד שונים בזהות בכלל ובזו היהודית-ישראלית בפרט, ומעודד אותם לגבש את זהותם בכוחות עצמם. הספר נכתב על פי תכנית הלימודים החדשה של המטה לתרבות ישראל במשרד החינוך והתרבות להוראת תרבות ישראל בחטיבת הביניים בבית הספר הממלכתי.
2013 עברית 60 ש''ח  
 
 
 
ערכים במועדם והרצל אמר - מהדורה מחודשת!
הספר עוסק במשמעותם של חגי ישראל ובערכים הגלומים בימי מועד וזיכרון לאומיים: חגי תשרי, שלושת הרגלים, יום זכויות אדם, חנוכה ופורים, יום הזיכרון ויום העצמאות ועוד.
2013 עברית 55 ש''ח  
 
 
 
בשבילי אבות
מבחר משניות ממסכת אבות, הספר פותח צוהר אל עולמה הרעיוני, הלשוני והערכי של מסכת אבות, ועוסק בשאלות הגדולות של החיים: מהן המידות הטובות שאותן עלינו לסגל לעצמנו? כיצד נוכל להפוך את החברה בה אנו חיים לחברה טובה יותר? מהי הדרך הטובה ללמידה ולהשכלה? ועוד.
2012 עברית 35 ש''ח  
 
 
 
יחיד וחברה
סוגיות נבחרות בנושאי יחסי היחיד והחברה לכתות ט – י. הספר כולל סוגיות נבחרות ממקורות חז"ל הדנות ביחס לזולת, במחויבות לחיי הזולת, ביחס לממון הזולת ולרכושו ובתרבות המחלוקת. הספר על פי תוכנית הלימודים בתורה בשעל-פה של משרד החינוך ומאושר להוראה על ידי המשרד.
2012 עברית 35 ש''ח  
 
 
 
קסם המשנה
לקט משניות מתוך מסכתות של סדרים מועד, נזיקין וזרעים שמטרתן היכרות עם עקרונות יסוד של עולם החוק, הרעיונות והלשון הגלום במשנה
2012 עברית 40 ש''ח  
 
 
 
פרשת דרכים
ספר העוסק במסע ההתבגרות של בנות ה-12 ובני ה-13; ברגשותיהם, יחסיהם עם הזולת וקבוצת השווים, מרד נעורים, משמעות טקסטי בר ובת המצווה, ועוד. כל זאת, בשפת המקורות היהודיים מהמקרא, דרך סיפורי חז"ל ומקורות קלסיים רבים נוספים.
2012 עברית 40 ש''ח  
 
 
 
יחיד וחברה - יחידת לימוד בתורה שבעל-פה
יחידת לימוד בתורה שבעל-פה לתלמידי החטיבה העליונה. ביחידת הלימוד מבחר סוגיות מן הספרות התלמודית, סוגיות שהן שער אל מקורות חז"ל ואל ספרות ההלכה ולדרכי החשיבה שלהם. לימוד המקורות האלה והדיון בהם מאפשרים לנו לבחון את ערכי היהדות ואת חוקיה ולהבין טוב יותר את היותנו חלק מהחברה שאנו חיים בתוכה. חמשת הפרקים בתכנית דנים בקשת רחבה של נושאים וסוגיות שבין היחיד לחברה: הפרק הראשון עוסק בערכו של היחיד ובמתח שבין העצמתו של הפרט לבין מחויבותו לחברה; הפרק השני והפרק השלישי מתמודדים עם סוגיית היחס אל הזולת ועם האחריות לחייו; הפרק הרביעי דן בהשבת אבדה וביחס לממון הזולת והפרק החמישי והאחרון עוסק בתרבות המחלוקת. הספר נכתב על פי תכנית הלימודים החדשה בתורה שבעל-פה של משרד החינוך, והוא מאושר להוראה על ידי המשרד.
2012 עברית 35 ש''ח  
 
 
 
עדי לכיתה ט`
ספר לימוד המותאם ליחידת ההעמקה באזרחות לכתה ט. הספר מעמיק את ההיכרות עם מערכת הערכים שבבסיס המחשבה הדמוקרטית המודרנית ועם מקורות יהודיים העולים בקנה אחד עם ערכים אלה. הספר מזמן מפגש עם מכלול רחב של טקסטים מהמקרא, מהתלמוד, מההלכה ומעולם המחשבה היהודית, המבטאים חשיבה דמוקרטית, וחושף בתוך כך רעיונות דמוקרטיים הכלולים במקורותיה הקלאסיים של היהדות. בספר שישה פרקים הדנים בנושאים אלו: כבוד האדם, חירות, שוויון ערך האדם, הזכות לחיים בכבוד, זכויות העובד והזכות לחינוך.
2012 עברית 30 ש''ח  
 
 
 
ערכים במועדם
בעקבות לוח השנה העברי, מיועד לכתות ח – ט. ספר לימוד המתמקד במשמעויות הערכיות של ימי מועד וימי התכנסות וזיכרון לאומיים ובהם: ראש השנה ויום הכיפורים, יום הזיכרון ליצחק רבין, חנוכה, יום הקדיש הכללי, יום זכויות האדם, ט"ו בשבט, יום המשפחה, פורים, פסח, יום הזכרון לשואה ויום הזכרון לחללי מלחמות ישראל, שבועות, ט"ו באב. הספר נכתב ברוח המתווה של משרד החינוך והתרבות להוראת תרבות ישראל בחטיבת הביניים בבית הספר הממלכתי ומאושר להוראה על ידי המטה לישום דוח וועדת שנהר קרמניצר של משרד החינוך.
2012 עברית 55 ש''ח  
 
 
 
שירה מקראית
הספר "השירה המקראית בראי ההוראה" נועד לסייע למורים בתהליכי ההכנה שלהם לקראת הוראת הנושא "חיי הפרט והכלל בראי השירה" – אחד מנושאי הבחירה בתכנית הלימוד של שתי י"ל במקרא. נושא זה מעורר קשיים דידקטיים מובהקים, והאתגרים שהוא מציב הם שהניעו את כתיבתו של הספר. ייחודו הוא בפנייתו אל המורים, ובכך שאין הוא "מדריך למורה" המלווה "ספר לתלמיד", אלא עומד בפני עצמו. בספר הצעות לבניית "סיפור של שיעור" שיש בו תמיהה ורצון לפענח את הטקסט. לפי התפיסה העומדת בבסיס הספר לא יתרחש תהליך למידה והפנמה ללא שאלה משמעותית וללא מורה שיניע את השיח, את העניין ואת הסקרנות.
2012 30 ש''ח  
 
 
 
עד"י: ערכים דמוקרטיים ויהדות
תכנית בין תחומית במורשת תרבות ישראל ולימודי דמוקרטיה לכתות י – יא. הספר עוסק בבחינת המשותף למקורות היהדות ולתרבות הדמוקרטית על פי הנושאים הבאים: ערכי היסוד של הדמוקרטיה - כבוד האדם, שוויון ערך האדם ושוויון בפני החוק, הזכות לחרות. יחסי רוב ומיעוט - עקרון הכרעת הרוב, זכויות המיעוט, אי ציות. סובלנות, פלורליזם והיחס לאחר. זכויות חברתיות - הזכות לחיים בכבוד, עבודה וזכויות עובדים והזכות לחינוך
2011 עברית 40 ש''ח  
 
 
 
ציר זמן - מתאים לתליה על הקיר מחומר קשיח 5 מ` / 0.75 מ` בשיתוף תיכון חדש ומרכז פסג"ה ת"א
ציר הזמן תלמידינו נחשפים במהלך לימודיהם בתחומי הדעת השונים לדמויות ולאירועים מתקופות שונות. פעמים הפנמת הרצף ההיסטורי קשה עליהם מאוד. הלימודים בתחומי הדעת השונים אינם נעשים בהכרח על פי רצף כרונולוגי, יש שמקדימים את המאוחר ויש שמאחרים את המוקדם. זאת ועוד, תלמידים לומדים בו זמנית על תקופות שונות בתחומי הדעת השונים. התוצאה הבלתי נמנעת היא סוג של כאוס בכל הנוגע לרצף ההיסטורי. הזמן עניין מופשט הוא, קשה לתפיסה ולא קל לאחיזה, כאשר עניינים, אישים ומאורעות שונים במקום ובזמן מוזכרים בו זמנית קשה לארגנם על פני רצף אחד ולהפנים אותו. ציר הזמן הוא כלי לימודי שיש בו כדי לסייע להבנת תהליכים, מהלכים, התפתחויות של היצירה, העשייה והרוח האנושית באשר היא. ציר הזמן עשוי לשמש כעזר הוראה במגוון רחב של תחומי דעת הנלמדים בבית הספר: היסטוריה, ספרות, תושבע"פ, מחשבת ישראל, מקרא, מדעים ועוד. אשר על כן, השתדלנו לתת בו ביטוי לנושאים המרכזיים הנלמדים בתכניות הלימודים של תחומי הדעת השונים. יש לקוות כי העובדה שמורים מתחומים שונים יפנו את התלמידים לאותו עזר הוראה המצוי בכיתה וימקמו את התלמידים על פני אותו ציר, תסייע לתלמידנו ליצור תמונה כוללת יותר, לחבר בין פרטים שונים ולסדרם על הרצף. הציר כולל תקופה של כ-4,000 שנה ובו אירועים ואישים לרוב. הציר מכיל שני רצפים מקבילים האחד שעניינו היסטוריה של עם ישראל והאחר שעניינו היסטוריה כללית וזאת כדי לבטא את הזיקה ביניהם. עוד ביקשנו ליצור הבחנה גראפית בציר הזמן בין אירועים לאישים במטרה לסייע בארגון גודש הפרטים. מלאכת העריכה קשה היא ופעולת החיתוך כואבת. על מנת להקל עליה, ולו במעט, קבענו קריטריונים ביחס למה נכנס לציר הזמן ומה לא. השתדלנו לבטא בציר עניינים מרכזיים הבאים לידי ביטוי בתכניות הלימודים של תחומי הדעת השונים. מידת המרכזיות של העניין נקבעה על-פי מספר השיעורים המקודשים לנושא, מידת החזרה של הנושא בתכניות הלימודים הקיימות, מידת הצלבת הנושא בין תחומי דעת שונים. ברי כי הציר שלפנינו רחוק מלהיות מושלם, ואנו נשמח לקבל הערות והצעות למהדורות הבאות, אך אנו מקווים כי אף על פי כן יהיה בו כדי לסייע ללומדים ולמלמדים בתהליך הלמידה.
2011 עברית 275 ש''ח  
 
 
 
ציר זמן מתקפל לשימוש המורה והתלמיד, חומר מנוילן 1 מ` / 0.16 מ` בשיתוף תיכון חדש ומרכז פסג"ה ת"א
ציר הזמן תלמידינו נחשפים במהלך לימודיהם בתחומי הדעת השונים לדמויות ולאירועים מתקופות שונות. פעמים הפנמת הרצף ההיסטורי קשה עליהם מאוד. הלימודים בתחומי הדעת השונים אינם נעשים בהכרח על פי רצף כרונולוגי, יש שמקדימים את המאוחר ויש שמאחרים את המוקדם. זאת ועוד, תלמידים לומדים בו זמנית על תקופות שונות בתחומי הדעת השונים. התוצאה הבלתי נמנעת היא סוג של כאוס בכל הנוגע לרצף ההיסטורי. הזמן עניין מופשט הוא, קשה לתפיסה ולא קל לאחיזה, כאשר עניינים, אישים ומאורעות שונים במקום ובזמן מוזכרים בו זמנית קשה לארגנם על פני רצף אחד ולהפנים אותו. ציר הזמן הוא כלי לימודי שיש בו כדי לסייע להבנת תהליכים, מהלכים, התפתחויות של היצירה, העשייה והרוח האנושית באשר היא. ציר הזמן עשוי לשמש כעזר הוראה במגוון רחב של תחומי דעת הנלמדים בבית הספר: היסטוריה, ספרות, תושבע"פ, מחשבת ישראל, מקרא, מדעים ועוד. אשר על כן, השתדלנו לתת בו ביטוי לנושאים המרכזיים הנלמדים בתכניות הלימודים של תחומי הדעת השונים. יש לקוות כי העובדה שמורים מתחומים שונים יפנו את התלמידים לאותו עזר הוראה המצוי בכיתה וימקמו את התלמידים על פני אותו ציר, תסייע לתלמידנו ליצור תמונה כוללת יותר, לחבר בין פרטים שונים ולסדרם על הרצף. הציר כולל תקופה של כ-4,000 שנה ובו אירועים ואישים לרוב. הציר מכיל שני רצפים מקבילים האחד שעניינו היסטוריה של עם ישראל והאחר שעניינו היסטוריה כללית וזאת כדי לבטא את הזיקה ביניהם. עוד ביקשנו ליצור הבחנה גראפית בציר הזמן בין אירועים לאישים במטרה לסייע בארגון גודש הפרטים. מלאכת העריכה קשה היא ופעולת החיתוך כואבת. על מנת להקל עליה, ולו במעט, קבענו קריטריונים ביחס למה נכנס לציר הזמן ומה לא. השתדלנו לבטא בציר עניינים מרכזיים הבאים לידי ביטוי בתכניות הלימודים של תחומי הדעת השונים. מידת המרכזיות של העניין נקבעה על-פי מספר השיעורים המקודשים לנושא, מידת החזרה של הנושא בתכניות הלימודים הקיימות, מידת הצלבת הנושא בין תחומי דעת שונים. ברי כי הציר שלפנינו רחוק מלהיות מושלם, ואנו נשמח לקבל הערות והצעות למהדורות הבאות, אך אנו מקווים כי אף על פי כן יהיה בו כדי לסייע ללומדים ולמלמדים בתהליך הלמידה.
2011 עברית 6 ש''ח  
 
 
 
מדריך למורה הרצל אמר
לחצו כאן למדריך למורה. המתינו 3 דקות להורדה
2011 עברית  
 
 
 
מדריך למורה פרשת דרכים
מדריך זה נועד לסייע לכם בהוראת הספר "פרשת דרכים – מסע התבגרות בשבילי תרבות ישראל". המדריך שלפניכם נכתב לפי מבנה החוברת לתלמיד, ובעקבותיה הוא כולל שלושה עשר פרקים (בנוסף למבוא מתודולוגי להוראת הספר). כיוון שניתוח התכנים וביאורם תואמים את המבנה המקורי של הספר המיועד לתלמיד, המורה תוכל למצוא במדריך בקלות את הפרק או את הכותרת הרלבנטיים, לפי סדרם בחוברת לתלמיד. במדריך תמצאו התייחסות לכל הטקסטים, השאלות והמשימות המופיעים בחוברת לתלמיד.
2011 עברית 30 ש''ח  
 
 
 
מדריך למורה ערכים במועדם
מדריך זה נועד לסייע למורה בחטיבת הביניים בהוראת הספר "ערכים במועדם – בעקבות לוח השנה העברי". הוא מבוסס על המהדורה האחרונה והמעודכנת של הספר. המדריך שלפניכם נכתב לפי המבנה והמתכונת של הספר לתלמיד. ניתוח וביאור התכנים תואמים את המבנה המקורי של הספר לתלמיד, כך שלא נותר אלא לחפש במדריך את הפרק או את הכותרת הרלוונטית, כפי שהיא מופיעה בחוברת לתלמיד. במדריך תמצאו התייחסות לכל אחד ואחד מהטקסטים שבחוברת, כולל הרחבות, הארות, משימות וכו`. בביאור הסוגיות השונות השתדלנו להשיב על כל השאלות ולהציג את כל הטבלאות שבחוברת לתלמיד.
2011 עברית 30 ש''ח